مجله پمپ

پمپ پکیج : {0 تا 100 پمپ پکیج} پمپ پکیج چه ویژگی هایی دارد ؟

انواع پمپ پکیج : عبارتی حساس ترین قست پکیج (دیواری و شوفاژ)می باشد و
انواع پمپ پکیج

در این مقاله به بررسی پمپ پکیج و انواع مدل های آن می پردازیم

پمپ پکیج چیست؟

پمپ پکیج به عبارتی حساس ترین قست پکیج (دیواری و شوفاژ)می باشد وظیفه آن هدایت جریان آب گرم از رادیاتور است . به عبارتی پمپ پکیج آب گرم تولید شده توسط رادیاتور را در لوله ها به جریان می اندازد .

دراکثر پکیج ها مانند شوفاژ قیمت پمپ نسبت به سایر قطعات بالاتر است . عامل اصلی گرانی پمپ کمبود قطعات آن می باشد .

هنگامی که پکیج را خریداری می کنید زمان نصب تنظیم پمپ پکیج را بیاموزید.

قطعات پمپ پکیج

پمپ سیرکولاتور آب : این پمپ قبل از نصب مدل اصلی در پکیج هایی که دارای دو مبدل می باشند نصب می شود . گردش آب در مداربسته گرمایشی وداخلی در پکیج های شوفاژ دیواری از وظایف این پمپ می باشد

اجزای پمپ سیرکولااور آب : سیم پیچ (Stator) ،شفت (Rotor) ، توربین (پروانه) ، جعبه تقسیم برق ، کلید تغییر سرعت پمپ ،هوزینگ (Housing) ، پیچ تنظیم سرویس .

وظیفه هد پمپ چیست ؟

قدرت و توانایی پمپ در جهت انتقال آب در شرایط استاندارد برحسب متر را هد پمپ می گویند .

سیستم ضدگیرپاژ پمپ از سری قطعات سیستم ایمنی پمپ می باشد . به عبارتی اگر از لحاظ فنی پمپ قفل کند گیرپاژ نامیده می شود . سیستم ضد گیرپاژ مانع این عمل خواهد شد .

سیستم Anti Freeze یا ضد یخ زدگی : این قطعه از یخ زدگی آب در دستگاه پکیچ شوفاژدیواری و لوله ها می باشد . عملکرد این سیستم مشابه سیستم ضدگیرپاژ می باشد .

علائم خرابی پمپ پکیج

جامپ کردن پمپ و خرابی سیستم ایمنی پمپ پکیج ، به هم خوردن تنظیمات قطعات پمپ پکیج بعبارتی یک سری علائم که در نحوه عملکرد پمپ تداخل ایجاد می کند همگی درنحوه عملکرد پمپ و در نهایت خرابی آن تاثیر بسزایی دارد .

هرچقدر نسبت به علائم خرابی آشنایی داشته باشید می توانید سریعتر آن را شناسایی کنید .

چند نمونه خرابی پمپ : پمپ در حالت دوران اما هنگام روشن شدن پکیج پمپ حرکت نمی کند . ابتدا ولتاژ را روی قسمت ترمینال پمپ بررسی کرده اگر جریان سیم های رابطو سوکت ها قطع بود برد را بررسی کنید اما اگر وصل بود می توانید جریان وعدم گردش پمپ ، گیرپاژ بودن محور پمپ و خرابی خازن و استاتور را چک کنید .

اگر همچنان در شناسایی خرابی پمپ سردرگم هستید می توانید از یک متخصص بپرسید .

انواع پمپ پکیج

 1. پمپ پکیج شوفاژ دیواری ویلو مدل otma
 2. پمپ IRG پکیج ایران رادیاتور
 3. پمپ پکیج IRG 12/5

پمپ پکیج شوفاژ دیواری ویلو مدل otma

 • ابعاد : 12*17میلی متر
 • وزن : 3 کیلوگرم
 • نوع گاز مصرفی: گاز شهری
 • اندازه اتصال لوله آب مصرفی : 3/4اینچ
 • اندازه اتصال لوله گاز : 3/4G اینچ
 • توان برق مصرفی : 77وات
 • پمپ پکیج دیواری ویلو مدل Wilo 117w
 • پمپ پکیج دیواری ایران رادیاتور
 • وزن: 1700g
 • ابعاد 20CM

پمپ IRG پکیج ایران رادیاتور

سیال کاری : آب

یک پمپ خوب از یک برند معروف باید سالیان سال کار کند اگر این اتفاق نیوفتاد می توانید دلیل خرابی پمپ را از اینجا پیدا کنید

 1. بدون آب کارکردن پمپ
 2. نصب پکیج بدون صافی های سیستم برگشت شوفاژ

پمپ پکیج IRG 12/5

این پمپ قطعه ایی که از افت فشار مدار گرمایش در رادیاتور می کاهد تا از یک پمپ گردشی در یک مدار بسته استفاده شود .

یکی از ویژگی های مهم این نوع از پمپ ها راست گرد بودنش می باشد که این پمپ را نسبت به دیگر پمپ ها متمایز کرده است .

همانطور که می دانید در مدار گردش آب مرتب یک مسیر بسته را طی کرده و این انرژی گردشی آب توسط پمپ تامین می شود . وظیفه پمپ این است که آب یرد درون رادیاتورها را به سمت خود کشیده و به سمت مبدل حرارتی هدایت کند و سپس آب داغ برای رادیاتورها ها بفرستد و این عمل به صورت پی در پی صورت می گیرد .

پمپ ها قلب تپنده پکیج ها می باشند . پمپ ها با ایجاد احتلاف فشار از طریق اعمال نیروی گریز از مرکز ، باعث گردش آب مدار گرمایشی می شود .

زمانی که برای آب مصرفی تقاضایی وجود ندارد و پکیج درحالت زمستانه در حال انجاک فرآیند خود می باشد ، پمپ ها با ایجاد مکش آب خروجی را از سمت رادیاتورها به سمت مبدل اوایه برای گرم شدن می فرستد . این چرخه ادامه دارد .

پکیج های دیواری عمدتا از دو مارک گرندفوس و یا ویلو می باشند که ارتفاع آن حداکثر 6 متر می باشد .

از پمپ ویلو در پکیج های ایران رادیاتور و پکیج های بوتان استفاده می شود .و اما پمپ های گراندفوس بیشتر در پکیج های بوتان قرار گرفته و مورد استفاده قرار می گیرد .

عملکرد پمپ های پکیج دیواری

در پکیج های تک مبدله فقط در حالت شوفاژ کار کرده و با چرخش روتر در داخل پمپ آب سیستم شوفاژ را از مسیر برگشت رادیاتور ها مکش کرده و آن را به قسمت های رفت رادیاتورها برمی گرداند .

در پکیج هایی که دارای دو مبدل می باشند هنگام استفاده از آبگرم مصرفی آب مدار شوفاژ را بین مبدل اصلی و مبدل ثانویه به گردش در آورده تا آبگرم مصرفی به صورت القایی گرم شود .

عملکرد پکیج های دارای دو مبدل در حالت شوفاژ همانند عملکرد تک مبدله عمل می کند و با چرخش روترهای داخل پمپ آب سیستم شوفاژ را از مسیر برگشت رادیاتورها مکش کرده و آن را به بخش رفت رادیاتورها برمی گرداند .

تست عملکرد پمپ

باید قسمت پشت پمپ را باز کرده و از روان بودن روتر اطمینان حاصل کنید در همین حال زمان روشن بودن پکیج در این حالت باید برق ورودی را به پمپ با اهم متر تست کنید چون امکان دارد برد خراب باشد و به همین دلیل پمپ کار نکند .

حرف آخر

ما در این صفحه به بررسی انواع پمپ پکیح دیواری و شوفاژ پرداختیم و ویژگی های هرکدام را برای شما شرح دادیم . همانطور که در بالا گفته شد پمپ پکیج یکی از قطعات بسیار مهم و حساس پکیج می باشد که تمام روند گرمایش را به عهده دارد پس باید در انتخاب و نگهداری آن دقت کنید .

خریدن یک پمپ خوب از یک برند معروف می تواند برای شما تا چندین سال کار کند .

ما در مقالات جدا از انواع پمپ های خارجی و انواع پمپ های ایرانی بسیار صحبت کرده ایم به شما پیشنهاد می کنیم قبل از خرید هرپمپی ابتدا در مورد آن تحقیق کرده تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید ما با بررسی تمام مدل های هر برند به شما در این انتخاب کمک می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *